Program Zilele Severinului 2012

ZILELE SEVERINULUI 2012

Joi 19 aprilie ora 09.00

Platoul din fata CATEDRALEI EPISCOPALE – Sfanta liturghie savarsita in fata Catedralei Episcopale de un ales sobor de ierarhi, membrii ai Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane, in frunte cu I.P.S. Academician Doctor Irineu, Mitropolitul Olteniei

Vineri 20 aprilie

Scena Pădurea Crihala

Ora 18:30 Program Folcloric Ansamblul DANUBIUS (Anica Ganţu, Ionela Bădălan, Alina Moţi Drăghia, Ionuţ Iovănel, Valeriu Sfetcu, Irina Zoican, Liliana Buncianu, Ionuţ Tudorescu, Elena Mimiş Trancă, Mărioara Triţă Crăiete, Luciana Văduva Sfetcu

Sambata 21 aprilie

Casa Tineretului

Ora 11.00 Concurs national de dans modern “Trofeul Drobeta” – ed. a II a

Ora 13.00 Expozitia “Varstele pamantului – Miocenul”

Ora 19.00 Piesa teatru “Richard al III-lea” cu Claudiu Bleont

regia Toma Enache

Baze sportive

Ora 09.00 Fotbal – Baza sportiva Victoria – IJPF Mehedinti

Ora 10.00 Concurs national de tenis de masa “Trofeul Drobeta” ed. a II a

Colegiul National Teodor Costescu – sala de sport

Scena aer liber Crisan

Ora 12.00 Program muzica populara sustinut de cercul de muzica populara de la Palatul Copiilor

Ora 13.00 Program artistic Scoala cu clasele I-VIII Cerneti

Ora 17.00 Folclor traditional din Mehedinti si Valea Timocului-organizat de Episcopia Severinului si Strehaiei – Sectorul cercetare dezvoltare

Stadionul “Ion Anghelescu”

Ora 13.00 Concurs “Strong Boy”

Filiala Arhivelor Statului Mehedinti

Ora 12.00 Expozitie “Colectia profesorului Mihai Buracu”

Scena Padurea Crihala

Ora 17.00 Program Folcloric Ansamblul DANUBIUS

Anica Ganţu, Ionela Bădălan, Alina Moţi Drăghia, Ionuţ Iovănel, Valeriu Sfetcu, Irina Zoican, Liliana Buncianu, Ionuţ Tudorescu,Elena Mimis Tranca, Marioara Trita Craiete, Luciana Vaduva Sfetcu

Ora 19.00 Spectacol folcloric Ansamblul JIDVEI

Ans. Artistic Jidvei

Junii de la Jidvei, Sebastian Stan, Aurelian Suciu, Silviu Nicolae Ratiu, Maria Stoica, Adina Popa, Iulian Pic, Traian Stroita

Dirijor. Stelian Stoica

Ora 21.00 Program folcloric ANSAMBLUL BANATUL

Liliana Laichici, Adriana Stanca, Nicu Novac, Zorica Savu, Stana Stepanescu, Miena Taran, Desanca Lalici,

Ion Luca Jurjescu

Scena parcare CORA

Ora 20.30 Concert DAN ZORILĂ
Grupul de umor TACT

Ora 21.00 Concert IRIS

Duminica 22 aprilie

Holul Hotel Continental

Ora 12.00 Expozitie de caricaturi Stefan Popa Popas

Salon international de caricatura pentru copii

“Popas intr-un zambet de copil” – Ed. a IV a

Casa Tineretului

Ora 11.00 Expozitie – Arhivele Nationale “Parcurile orasului Dr. Tr.Severin”

Ora 18.00 Piesa teatru – “Conul Leonida fata cu reactiunea”

dupa un text de I.L.Caragiale – regia Valentin Vasilescu

ora 16.00 “Asociatia Compania Teatrala Atmosphere“ 2011 JUSTITIA ROMANA – I L CARAGIALE REGIA :LUCRETIA EPURAN

Baze sportive

Ora 10.00 Demonstratie de Karting – Parcare Cora

Ora 18.00 Volei mixt intre echipe care promoveaza sportul pentru toti

– Sala de sport a Colegiului National GH. Titeica

Scena aer liber Crisan

Ora 11.00 Program artistic Scoala Populara de Arta a Centrului Cultural Nichita Stanescu

Ora 12.00 Program muzica populara sustinut de cercul de muzica populara de la Palatul Copiilor

Ora 13.00 Program artistic Scoala Petre Sergescu

Zona expozitionala strada Crisan

Episcopia Severinului si Strehaiei

Ora 11.00 Biserici din episcopia Severinului si Strehaiei.

Fotografii de altadata

Stadionul municipal DROBETA

Ora 16.00 Meci de fotbal “OLD BOYS”

Craiova Maxima – Gaz Metan Severin

Scena Padurea Crihala

Ora 17.30 Program folcloric Ansamblul DOINA ARGESULUI

Cristina Turcu Preda, Nineta Popa

Ora 19.30 Program folcloric Ansamblul TRANSILVANIA – Baia Mare

Dumitru Dobrican, Fratii Petreus, Ileana Bumbar

Titus Perse, Ramona Darha

Ora 21.00 Program folcloric ANSAMBLUL TIMISUL

Andreea Voica, Luminita Jucu Pascu, Ancuta Flersariu, Doriana Talpes, Dumitru Stoicanescu, Dumitru Teleaga .

Scena parcare CORA

Ora 19.00 Concert Jazz – Oltenia Big Band & Aurelian Temisan

Grupul de umor TACT

Ora 21.00 Concert HORIA BRENCIU & HB Orchestra

Luni 23 aprilie

Ora 11.00 Parcul Colegiului National Traian – str. Decebal/Smardan

Montaj literar – muzical ”Pe urmele destoinicilor inaintas”

- org. Colegiul N.Traian, Comitetul ONG municipul Drobeta Turnu Severin..., IPJ-MH, IPA-MH

Casa Tineretului

Ora 11.00 Expozitie de pictura – Palatul Copiilor

Ora 12.00 Lansare de carte:

“Documentele municipalitatii severinene” Vol. VII

– Arhivele Nationale

“Doruri eterne” – Drobeta Turnu Severin Tinutul mirific Mehedinti pentru eternitate – editie revazuta si completata –col. Victor Serban

“Credinta si poezie” – prof. Valerica Paulet

Ora 18.00 “Asociatia Compania Teatrala Atmosphere“ 2011 TROIENELE DE EURIPIDE

Regia: Lucretia Epuran

Baze sportive

Ora 15.30 Handbal feminin juniori 2-3 – Sala de sport a Scolii Generale nr. 15

Scena aer liber Crisan

Ora 12.00 Piesa teatru pentru copii “Capra cu trei Yes”

Ora 13.00 Program artistic Liceul de Arta I. St. Paulian

Ora 14.30 Program artistic Colegiul National Stefan Odobleja

Ora 16.00 Muzica usoara si dans modern Palatul Copiilor

Zona expozitionala strada Crisan

Muzeul de Arta

Ora 13.00 Expozitie de arta plastica “Severinul-locuri si chipuri”

Ora 13.30 Concert muzica clasica vioara – chitara.

Scena Padurea Crihala

Ora 17.00 Program folcloric JUNII SIBIULUI

Mariana Deac, Bogdan Toma, Dinu Iancu Salajanu

Ora 19.00 Program cu AUREL TAMAS si orchestra Doruri Transilvane

Ora 20.30 Program folcloric Ansamblul Profesionist MARIA TANASE

Constantin Enceanu, Niculina Stoican, Petrica Mitu Stoian, Mariana Ionescu, Filuţa Bogdan, Marcu Nicolici, Marius Măgureanu, Liliana Popa, Lavinia Bîrsoghe, Manuela Moţocu, Aneta Şişu

Scena parcare CORA

Ora 20.30 Concert DORA
Grupul de umor TACT

Ora 21.00 Concert HOLOGRAF

Zona Padurea Crihala

Ora 23.00 FOCURI DE ARTIFICII

Prezentatori:

Muzica populara - Roxana Vaşniuc

Muzica usoara – Edi Nicola / Grupul de Umor - TACT

Your rating: None

Publică un comentariu nou

Conţinutul acestui câmp va fi considerat confidenţial şi nu va fi făcut public.
  • Adresele de situri web şi adresele de e-mail se transformă automat în linkuri.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Liniile şi paragrafele sunt rupte automat.

Mai multe informaţii despre opţiunile de filtrare